fbpx

Poradnik: Lotnisko w Berlinie. Transport i bezpłatny parking.

Mieszkam we Wrocławiu i Berlin jest moim podstawowym lotniskiem, z którego najczęściej latam. Z kilku powodów. Z Berlina jest dużo więcej tras niż z polskich lotnisk, loty są dużo częściej (np. na Majorkę ponad 10 dziennie kontra 2 razy w tygodniu z Wrocławia), co pozwala maksymalnie wykorzystać nawet krótki urlop i przede wszystkim, loty są tańsze. Ponownie przykładem będzie Majorka, na którą loty z Berlina potrafią być tańsze o 500 zł od osoby niż z Polski.

Dla zmotoryzowanych

Do Berlina z Wrocławia prowadzi bezpłatna autostrada (w przeciwieństwie do Katowic i Krakowa!), która w 3-4 godziny (tylko godzinę dłużej niż do Katowic) zaprowadzi nas na obecnie już jedyne lotnisko Berlin Brandenburg (BER), położone przed Berlinem, od strony Polski (wschodniej). Nie wjeżdżamy do miasta i nie trzeba obawiać się skomplikowanych sytuacji na drodze.

Bezpłatny parking blisko lotniska, na którym zawsze są i będą miejsca to P+R Altglienicke.
Lokalizacja na Mapach Google
Uwaga! Po zjechaniu z autostrady jedzie się do niego dobrą, dwupasmową drogą, na której jest jednak ograniczenie do 50 km/h i jeden fotoradar (ciemny słupek na między jezdniami).
Po zaparkowaniu samochodu (można wcześniej wysadzić wszystkich z bagażami na lotnisku, 5 minut postoju jest bezpłatne) przechodzimy przez światła dla pieszych, a następnie pieszą ścieżką (lekko wznoszącą się) i wiaduktem dochodzimy na peron. Jest tam winda, więc nie trzeba martwić się o dźwiganie walizek.

Bilet kosztuje 3,50 euro (wybieramy strefę Berlin BC, nie ABC). Stąd jeśli jedziemy w 3-5, szkoda pieniędzy na bilety dla wszystkich + konieczności ciągnięcia bagaży). Automat ma wgrany język polski i można w nim płacić kartą. Po kilku minutach oczekiwania (max. 10) i 12 minutach jazdy wysiadamy na czwartej, ostatniej stacji – Flughafen Berlin Branderburg T 1-2. Tam również czeka na nas winda, która zabierze nas bezpośrednio do stanowisk check-in. Obecnie jedynym działającym terminalem jest T1, skąd latają wszystkie linie, także tanie.

Na tym parkingu od lat zostawiam samochód, nawet na 2 tygodnie i nigdy nic się nie stało. Stoi tam dużo dobrych aut z Niemiec i Polski.

Jeśli jednak zdecydujecie się na parking płatny, polecam działającą na (chyba) całym świecie porównywarkę parkingów ParkVia.

Dla niezmotoryzowanych

W przypadku lotniska Schoenefeld:

  • zatrzymuje się na nim Flixbus. Prościej być nie może.
  • można też skorzystać z Blablacaru. Wszyscy kierowcy przejeżdżają przez to lotnisko (nawet jeśli go nie zaznaczają jako punktu pośredniego) i większość z nich prawdopodobnie zgodzi się zjechać na kilka minut z autostrady, by wysadzić Was przynajmniej przy stacji S-Bahn Flughafen BER Terminal 5 (dawna stacja Flughafen Schoenefeld) przy samej autostradzie, skąd podjedziecie 1 przystanek do Terminali 1-2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *