Malta

👉 wspaniałe atrakcje przyrodnicze – m.in. błękitna laguna na wyspie Comino, jaskinie zwiedzane z pokładu łódki, piaszczyste plaże
👉 zabytkowe miasta – Valetta, Mdina (wpisane na listę UNESCO), Rabat (Wyspa Gozo)
👉 rybackie wioski – Marsaxlokk, Xlendi (Wyspa Gozo)
👉 tania i świetnie zorganizowana komunikacja miejska, którą dotrzesz wszędzie (co jest wyjątkiem na wyspach!)
👉 a to wszystko w kraju nieco mniejszym od Krakowa! 😳

Zainteresowany? Zapytaj o ofertę dla siebie!

 

Malta. Śródziemnomorskie państwo mniejsze od Wrocławia, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Mimo to, z własnym językiem, jako jedynym w Europie z rodziny semickich. I wystarczającą liczbą atrakcji, zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych, by spędzić tam udany, intensywny tydzień. Co do informacji praktycznych – wyróżnia się bardzo dobrze rozwiniętą komunikacją publiczną, docierającą we wszystkie najważniejsze dla turysty miejsca. Tygodniowy bilet na całą wyspę kosztuje 21 euro. Dlatego Malta jest świetnym wyborem dla osób, które nie chcą lub nie mogą wynająć samochodu. W większości miejsc tego typu w Europie, np. na Majorce czy Krecie, komunikacja jest droga, kursuje rzadko i praktycznie uniemożliwia sprawne zwiedzanie.

Mapę komunikacji znajdziecie tutaj. Choć w erze bezpłatnego roamingu danych w Unii Europejskiej (nareszcie!) wystarczą Mapy Google, które podpowiedzą jak dojechać w konkretne miejsce korzystając z komunikacji.

Ponieważ na Malcie byłem 2 razy, w 2013 i 2018 roku (i mój entuzjazm wobec niej nie zmalał!), poniższe zdjęcia będą więc pochodzić z obu okresów. A relacja przybierze wyjątkowo formę ramowego spisu atrakcji, a nie skrupulatnego dziennika, jak to zazwyczaj robię. 🙂

Co warto zobaczyć na Malcie?

Valetta – stolica Malty, z ciekawym, zabytkowym centrum i ogrodami z widokiem na zatokę.

Mdina – zabytkowe miasto otoczone grubymi murami na wzgórzu, gdzie kręcono Grę o tron.

Blue Grotto – warto wybrać się w rejs po skalnych grotach, dostępnych wyłącznie motorówką od strony morza. Masywne klify, „świecąca” na niebiesko woda – wspaniałe przeżycie. Kosztuje 8 euro i trwa ok. 20-25 minut.

Marsaxlokk – rybacka wioska, w której w niedziele odbywa się targ. Zarówno z rybami, jak i chińską tandetą. Oprócz tego znana jest z pocztówkowego widoku kolorowych łódek i kutrów stojących w zatoce. Można też tu dobrze i całkiem niedrogo zjeść.


Dingli Cliffs – wysokie na ponad 250 metrów klify na południu wyspy

Golden Bay (Ghajn Tuffieha) – bardzo ładna zatoka (obok jest jeszcze kilka) z piaszczystą plażą

Mellieha – zatoka i piaszczysta plaża, najdłuższa na Malcie. Wolę jednak Golden Bay.

Paradise Bay – ładna zatoczka, z małą plażą, w sezonie niestety zatłoczona.

Anchor Bay – mała zatoczka z cudowną wodą i wioską tematyczną Popeye Village

Paceville – imprezowa dzielnica w St. Paul’s Bay. Przyjechać można jednym z ostatnich autobusów dziennych, jeszcze w ramach tygodniowego biletu, a wrócić za 3 euro autobusem nocnym (nie obejmuje go bilet tygodniowy).

 

Wyspa Gozo

Prom odpływa z portu w Ċirkewwa na zachodnim krańcu Malty i kosztuje 4,65 euro w obie strony. Płaci się dopiero przy rejsie powrotnym.

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Gozo było Azure Window czyli łuk skalny, o który rozbijało się morze i z którego czasami (wbrew zakazom wstępu w całą okolice) skakali ludzie. Niestety łuk skalny się zawalił, ale miejsce nadal jest warte uwagi i odwiedzane przez ludzi. Choćby ze względu na Inland See, czyli znajdującą się nieco w głębi lądu zatokę, połączoną jednak z morzem wąskim przesmykiem. Ruszają z niej krótkie rejsy łódką za ok. 5 euro.

Stolica Gozo Rabat (Victoria) jest dobrym miejscem na spacer wąskimi uliczkami. Nad miastem góruje opasana murami obronnymi cytadela, mieszcząca w sobie kilka muzeów i z której pięknie widać zachodzące nad wyspą słońce.

Warto wstąpić chociaż na godzinę do Xlendi. Miejscowości, która chyba trochę wymknęła się masowej turystyce. I bardzo dobrze. 🙂

Wyspa Comino

Zdecydowanie największą atrakcją tej bardzo małej wyspy jest Blue Lagoon. Prawdziwie rajskie miejsce, nawet w sezonie, gdy jest trochę ludzi. Trzeba popłynąć tam motorówką, polecam Blue Lagoon Express – motorówka za 10 euro od osoby w obie strony. Dużo wrażeń po drodze, nie to co na promie. Odpływa z małej plaży przy porcie Ċirkewwa, skąd odpływa prom na Gozo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *