fbpx

Poradnik: Lotnisko w Berlinie. Transport i bezpłatny parking.

Mieszkam we Wrocławiu i Berlin jest moim podstawowym lotniskiem, z którego najczęściej latam. Z kilku powodów. Z Berlina jest dużo więcej tras niż z polskich lotnisk, loty są dużo częściej (np. na Majorkę ponad 10 dziennie kontra 2 razy w tygodniu z Wrocławia), co pozwala maksymalnie wykorzystać nawet krótki urlop i przede wszystkim, loty są tańsze. Ponownie przykładem będzie Majorka, na którą loty z Berlina potrafią być tańsze o 500 zł od osoby niż z Polski.

Dla zmotoryzowanych

Do Berlina z Wrocławia prowadzi bezpłatna autostrada (w przeciwieństwie do Katowic i Krakowa!), która w 3-4 godziny (tylko godzinę dłużej niż do Katowic) zaprowadzi nas na obecnie już jedyne lotnisko Berlin Brandenburg (BER), położone przed Berlinem, od strony Polski (wschodniej). Nie wjeżdżamy do miasta i nie trzeba obawiać się skomplikowanych sytuacji na drodze.

Bezpłatny parking blisko lotniska, na którym zawsze są i będą miejsca to P+R Altglienicke.
Lokalizacja na Mapach Google
Uwaga! Po zjechaniu z autostrady jedzie się do niego dobrą, dwupasmową drogą, na której jest jednak ograniczenie do 50 km/h i jeden fotoradar (ciemny słupek na między jezdniami).
Po zaparkowaniu samochodu (można wcześniej wysadzić wszystkich z bagażami na lotnisku, 5 minut postoju jest bezpłatne) przechodzimy przez światła dla pieszych, a następnie pieszą ścieżką (lekko wznoszącą się) i wiaduktem dochodzimy na peron. Jest tam winda, więc nie trzeba martwić się o dźwiganie walizek.

Bilet kosztuje 3,50 euro (wybieramy strefę Berlin BC, nie ABC). Stąd jeśli jedziemy w 3-5, szkoda pieniędzy na bilety dla wszystkich + konieczności ciągnięcia bagaży). Automat ma wgrany język polski i można w nim płacić kartą. Po kilku minutach oczekiwania (max. 10) i 12 minutach jazdy wysiadamy na czwartej, ostatniej stacji – Flughafen Berlin Branderburg T 1-2. Tam również czeka na nas winda, która zabierze nas bezpośrednio do stanowisk check-in. Obecnie jedynym działającym terminalem jest T1, skąd latają wszystkie linie, także tanie.

Na tym parkingu od lat zostawiam samochód, nawet na 2 tygodnie i nigdy nic się nie stało. Stoi tam dużo dobrych aut z Niemiec i Polski.

Jeśli jednak zdecydujecie się na parking płatny, polecam działającą na (chyba) całym świecie porównywarkę parkingów ParkVia.

Dla niezmotoryzowanych

Na lotnisku BER zatrzymuje się Flixbus. Prościej być nie może.

Można też skorzystać z Blablacaru. Wszyscy kierowcy przejeżdżają przez to lotnisko (nawet jeśli go nie zaznaczają jako punktu pośredniego) i większość z nich prawdopodobnie zgodzi się zjechać na kilka minut z autostrady, by wysadzić Was przynajmniej przy stacji S-Bahn Flughafen BER Terminal 5 (dawna stacja Flughafen Schoenefeld) przy samej autostradzie, skąd podjedziecie 1 przystanek do Terminali 1-2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *