fbpx

Poradnik: Lotniska w Berlinie. Transport i bezpłatny parking.

Mieszkam we Wrocławiu i Berlin jest moim podstawowym lotniskiem, z którego najczęściej latam. Z kilku powodów. Z Berlina jest dużo więcej tras niż z polskich lotnisk, loty są dużo częściej (np. na Majorkę ponad 10 dziennie kontra 2 razy w tygodniu z Wrocławia), co pozwala maksymalnie wykorzystać nawet krótki urlop i przede wszystkim, loty są tańsze. Ponownie przykładem będzie Majorka, na którą loty z Berlina potrafią być tańsze o 500 zł od osoby niż z Polski.

Dla zmotoryzowanych

Do Berlina z Wrocławia prowadzi bezpłatna autostrada (w przeciwieństwie do Katowic i Krakowa!), która w 3-4 godziny (tylko godzinę dłużej niż do Katowic) zaprowadzi nas na lotnisko Schoenefeld (bliższe Polski, jeszcze przed Berlinem) i Tegel (w samym Berlinie, na jego zachodzie). W obu wypadkach aż do lotniska jedziemy autostradą, nie zjeżdżamy do miasta i nie trzeba obawiać się skomplikowanych sytuacji.

Bezpłatny parking przy lotnisku Schoenefeld, na którym zawsze są i będą miejsca to P+R Altglienicke.
Lokalizacja na Mapach Google
Uwaga! Po zjechaniu z autostrady jedzie się do niego dobrą, dwupasmową drogą, na której jest jednak ograniczenie do 50 km/h i jeden fotoradar (ciemny słupek na między jezdniami).
Po zaparkowaniu samochodu (można wcześniej wysadzić wszystkich z bagażami na lotnisku, 5 minut postoju jest bezpłatne) przechodzimy przez światła dla pieszych, a następnie pieszą ścieżką i wiaduktem dochodzimy na peron. Bilet kosztuje ok. 3,10 euro (stąd jeśli jedziemy w 3-5, szkoda pieniędzy na bilety dla wszystkich + konieczności dźwigania). Automat ma wgrany język polski, ale niestety nie działają w nim polskie karty płatnicze, więc dobrze mieć gotówkę (monety, banknoty maksymalnie 20-eurowe). Po kilku minutach oczekiwania (max. 10) i 5 minutach jazdy wysiadamy na ostatniej, drugiej stacji Flughafen Schoenefeld.

Bezpłatny parking przy lotnisku Tegel lubię jeszcze bardziej. Tam także zawsze znajdzie się miejsce.
Lokalizacja na Mapach Google
Znajduje się on w zatoczce między autostradą na górze i wjazdem na autostradę. Jest to typowy parking z oznaczeniem “P”. Dokładnie tam nie zawsze znajdzie się miejsce, ale jeśli nie, to na pewno znajdzie się wzdłuż ulicy, na której się znajduje – Saatwinkler Damm. Bliżej lub dalej lotniska, ale zawsze. Na niewielkich odcinkach jest zakaz parkowania, więc tam nie można, ale na pozostałej długości tak. Po zaparkowaniu samochodu, do terminala z którego latają tanie linie (C) dojdziemy w 15 minut.
Droga na Mapach Google
Droga jest dokładnie taka jak samochodem (lepiej nie nastawiać pieszej, bo może być inna i myląca!). Przejście mostem (na zachód, “lewo” od parkingu), a następnie tunelem (jest osobny dla pieszych, w pełni bezpieczny) i jesteśmy na lotnisku.

Na obu parkingach od lat zostawiam samochód, nawet na 2 tygodnie i nigdy nic się nie stało. Stoi tam dużo dobrych aut z Niemiec i Polski.

Jeśli jednak zdecydujecie się na parking płatny, polecam działającą na (chyba) całym świecie porównywarkę parkingów ParkVia.

Dla niezmotoryzowanych

W przypadku lotniska Schoenefeld:

  • zatrzymuje się na nim Flixbus. Prościej być nie może.
  • można też skorzystać z Blablacaru. Wszyscy kierowcy przejeżdżają przez to lotnisko (nawet jeśli go nie zaznaczają jako punktu pośredniego) i większość z nich zgodzi się zjechać przynajmniej na 2 minuty z autostrady, by wysadzić Was przynajmniej przy chodniku, którym w kilka minut dojdziecie do lotniska.

W przypadku lotniska Tegel:

  • jadąc Flixbusem, należy wysiąść na dworcu głównym ZOB. Następnie polecałbym Ubera za ok. 13-18 euro, do podziału na liczbę osób. Link do kalkulatora Uber
    Przejazd komunikacją jest dużo tańszy, ale wymaga przesiadki.
  • na to lotnisko jeździ bezpośrednio EkspresBus z Wrocławia (Nadodrze). Niestety tylko 2 razy dziennie, ale w atrakcyjnej cenie 85 zł od osoby w jedną stronę.
  • można skorzystać z Blablacaru, lecz mało kto będzie jechał akurat na to lotnisko. Więc wtedy zostaje transport komunikacją miejską lub Uberem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *